2019 Winners



Name Last Name of School School District where teaching
Amy DiStefano Agawam Junior High School Agawam Public Schools
Jessie Paulo Robinson Park Elementary School Agawam Public Schools
Stephanie M. Robinson Robinson & Phelps Elementary Schools Agawam Public Schools
Dean Vecchiarelli Agawam High School Agawam Public Schools
Oumy Cisse Amherst Regional High School Amherst Regional School District
Todd Fruth Amherst Regional High School Amherst Regional School District
Catherine Havens Pelham Elementary School Amherst Regional School District
Michael Lawrence-Riddell Amherst Regional Middle School Amherst Regional School District
Melanie Caponi-Babb Jabish Brook Middle School Belchertown Public Schools
Naomi Dupre Swift River Elementary Belchertown Public Schools
Susan Kenney Swift River Elementary School Belchertown Public Schools
Colleen Forest Mater Dolorosa School Catholic Schools
Jennifer Hewes Saint John the Baptist School Catholic Schools
Kimberly Kennedy St. Thomas the Apostle School Catholic Schools
Michelle Patterson Saint Stanislaus School Catholic Schools
Amy Barry Anna E Barry Elementary School Chicopee Public Schools
Nick Duell Chicopee Comprehensive High School Chicopee Public Schools
Megan O'Connell Lambert-Lavoie Elementary School Chicopee Public Schools
Suzanne O'Neil Litwin Elementary Chicopee Public Schools
Shannon Schickler 1st Sgt. Kevin A. Dupont Memorial Middle School Chicopee Public Schools
Kimberly Stillwell Bellamy Middle School Chicopee Public Schools
Abbey Tenczar General John J. Stefanik Elementary School Chicopee Public Schools
Matthew Turgeon Fairview Veterans Memorial Elementary School Chicopee Public Schools
Jodi Varzeas Chicopee High School Chicopee Public Schools
Ann Marie Mowry Mountain View School East Longmeadow Public Schools
Betsy O'Neill-Sheehan Meadow Brook Elementary School East Longmeadow Public Schools
Leigh Plahna Mapleshade Elementary School East Longmeadow Public Schools
Jacqueline Wheelock Birchland Park Middle School East Longmeadow Public Schools
Brianna Capen-Parizo White Brook Middle School Easthampton Public Schools
Christine Cleary White Brook Middle School Easthampton Public Schools
Martha Morgan Maple Elementary School Easthampton Public Schools
Jill Putala Swift River School Erving School Union 28
Charles Choleva Franklin County Technical School Franklin County Technical School District
Terri Anderson Whately Elementary School Frontier Regional/Union #38
Amy Wells Frontier Regional School Frontier Regional/Union #38
Taylor Simpson Gateway Regional High School Gateway Regional School District
Lori Saylor Hillcrest Elementary School Gill-Montague Regional School District
Cheryl Denette Cheryl Denette Granby Public Schools
Tamara Grogan Greenfield High School Greenfield Public Schools
Rachel Sautter Discovery School at Four Corners Greenfield Public Schools
Mickey Warren Newton School Greenfield Public Schools
Connie Douglas Hadley Elementary School Hadley Public Schools
Alexander Baker Green Meadows School Hampden-Wilbraham Regional School District
Taylor Krol Mile Tree Elementary School Hampden-Wilbraham Regional School District
Amy Schulze Wilbraham Middle School Hampden-Wilbraham Regional School District
Karyn Shaw Green Meadows School Hampden-Wilbraham Regional School District
Pamela Berube Anne T. Dunphy Elementary School Hampshire Regional School District
Elizabeth Cauley William E. Norris School Hampshire Regional School District
Louis Potorski Hampshire Regional High School Hampshire Regional School District
Keith Lepine Smith Academy Hatfield Public Schools
Kieran Ramsey Holyoke Community Charter School Holyoke Community Charter School
Cara Bailly Dr. Marcella R. Kelly Full Service Community School Holyoke Public Schools
Kevin Bechard Holyoke High School North Campus Holyoke Public Schools
Laura Chiaravalloti Holyoke STEM Academy Holyoke Public Schools
Laura Mackey Lt. Elmer J. McMahon Elementary School Holyoke Public Schools
Lore Mathurin E.N White School Holyoke Public Schools
Laura Vazquez Holyoke High School North Campus Holyoke Public Schools
Rosaleen Lewis Lubavitcher Yeshiva Academy Jewish Schools
James Dibbern Longmeadow High School Longmeadow Public Schools
Colleen Grady Glenbrook Middle School Longmeadow Public Schools
Kathleen Russotto Williams Middle School Longmeadow Public Schools
Jenny Serafino Center School Longmeadow Public Schools
Deborah Donovan East Street Elementary Ludlow Public Schools
David Galvin Paul R. Baird Middle School Ludlow Public Schools
Katie Leary Veterans Park Elementary School Ludlow Public Schools
Christopher Rea Ludlow High School Ludlow Public Schools
Karen Kemp MLK Jr Charter School MLK Jr. Charter School
Melanie Manley Sanderson Academy Mohawk Trail Regional School District
Rachael Fountain Monson High School Monson Public Schools
Kaitlyn Myers JFK Middle School Northampton Public Schools
Leslie Stein Bridge Street School Northampton Public Schools
Jeromie Whalen Northampton High School Northampton Public Schools
Claire-anne Williams JFK Middle School Northampton Public Schools
Anna Channing Dexter Park Innovation School Orange Elementary and RC Mahar Regional
Amy Herring Palmer High School Palmer Public Schools
Eric Simard Pathfinder Regional School Pathfinder Regional Voc Tech
Megan Murphy Pioneer Valley Performing Arts Public Charter School PVPA Charter Public School
Michelle Mudgett SABIS International Charter School SABIS International Charter School
Kerri Walsh SABIS International Charter School SABIS International Charter School
Elizabeth Flores Smith Vocational & Agricultural School Smith Vocational Technical School
Jessica Law Mosier Elementary School South Hadley Public Schools
Denise Lucia Michael E Smith Middle School South Hadley Public Schools
Francesca Fydenkevez Woodland School Southwick-Tolland-Granville Regional School District
Katherine Schlichtig Powder Mill School Southwick-Tolland-Granville Regional School District
Ann Simonet Southwick Regional School Southwick-Tolland-Granville Regional School District
Brittanie McGregor Springfield Prep Charter School Springfield Prep Charter School
Lynde Blanton Elias Brookings Elementary Springfield Public Schools
Stacie Bolan M. Marcus Kiley Middle School Springfield Public Schools
Justin Braica Kiley Middle School Springfield Public Schools
Nick Campbell Chestnut TAG Middle School Springfield Public Schools
Christie Chisholm Springfield Central High School Springfield Public Schools
Jacqueline Costa Warner School Springfield Public Schools
Alycia DeHaas Thomas M. Balliet Elementary School Springfield Public Schools
Anne Dillard Roger L. Putnam Vocational Technical Academy Springfield Public Schools
Robert Douglas Kensington International School Springfield Public Schools
Elizabeth Footit Simons The Springfield Renaissance School Springfield Public Schools
Nicole Forys STEM Middle Academy Springfield Public Schools
Melissa Gall Springfield Central High School Springfield Public Schools
Karen Johnson M. Marcus Kiley Middle School Springfield Public Schools
Maureen Keating ECOS Environmental Center for Our Schools Springfield Public Schools
Elizabeth Kineavy Gerena Community School Springfield Public Schools
Patricia Lamagdeleine Elias Brookings Elementary School Springfield Public Schools
Sandra Lambert High School of Science and Technology Springfield Public Schools
Lynanne Lamothe Lincoln Elementary School Springfield Public Schools
Virna Langford Lincoln Elementary School Springfield Public Schools
Timothy Linnehan M. Marcus Kiley Middle School Springfield Public Schools
Lea McGarvey Van Sickle Academy Springfield Public Schools
Nadia Muusse Chestnut TAG Middle School Springfield Public Schools
Dennis Nelson, Jr. Glickman Elementary School Springfield Public Schools
Jennifer O’Brien Indian Orchard Elementary School Springfield Public Schools
Desiree Robinson Indian Orchard Elementary School Springfield Public Schools
Justin Rodzen M. Marcus Kiley Middle School Springfield Public Schools
Norene Shea Dryden Memorial School Springfield Public Schools
Tess Mangelli Veritas Prep Charter School Veritas Prep Charter School
Jennifer Bean Ware Middle School Ware Public Schools
Susan Daubitz John R. Fausey Elementary School West Springfield Public Schools
Lisa DeLong Coburn Elementary School West Springfield Public Schools
Valerie Hildonen John Ashley School West Springfield Public Schools
Brett Overgaard Memorial Elementary School West Springfield Public Schools
Michelle Pelletier West Springfield High School West Springfield Public Schools
Alexandra Brennan Westfield Intermediate School Westfield Public Schools
Joanne Fouche Highland Elementary School Westfield Public Schools
Crystal Hollister Westfield Middle School Westfield Public Schools
Kaitlyn Palmer Westfield Middle School Westfield Public Schools
Regina Rosario Franklin Avenue Elementary School Westfield Public Schools
Galen Wilson Westfield Middle School Westfield Public Schools
Jamie Ferguson Willie Ross School for the Deaf Willie Ross School for the Deaf

 

Contact

For more information please contact Michelle Roberts:
[email protected]
413-276-0755

More

Awards Banquet
Partners and Sponsors